Dragør Cup 2016

Klubmesterskab Itosu-Kai Karate Dragør 2016
Dragoer Cup 2016

Søndag d. 20. November var vores dejlige dojo rammen om årets Dragør Cup. Forældre, bedsteforældre og venner var mødt talstærkt op og bakkede op om alle deltagerne. Der blev klappet bravt til den officielle VM melodi, når der skulle kæmpes om medaljerne.

Cirka 50 af klubbens udøvere var mødt frem til denne traditionsrige dag. Dragør Cup som vi kalder vores klubmesterskab er kun for kyu grader og børn. Det giver sortbælter og voksne en mulighed for at lege dommere og officials samtidigt.

Det var en stor glæde at en del af vores gamle unge sortbælter elever var mødt frem for at dømme og gense hinanden. Det var som at få vores bortfløjende unger hjem igen. Pragtfuldt.

Lige så stor var glæden at en af vores grundlæggere Sensei Povl Strøbæk kom og overværede hele stævnet, for så til sidst at overrække Strøbæk og Waaben polaken. Pokalerne er opkaldt efter klubbens to grundlæggere: sensei Anne Waaben og sensei Povl Strøbæk. Pokalerne bliver uddelt til de 2 kæmpere som klarer sig bedst samlet i kata og kumite. Det var en stor ære for alle i klubben.

I år var der også kamp til stregen i alle puljerne. Der blev vist nogle fantastiske kataer og kæmpet hårdt til kumite kampene. Selv vore yngste udøvere kæmpede bravt til klappe kumite. Der blev heppet bravt fra tilskuerpladserne.

Det var ialt en dejlig dag for klubben, med nogle gode udøvere, tilskuer og officials/dommere.

Og en stor tak til forældregruppen for deres fantastiske og lækre bod.

Resultater fra 17. Dragør Cup 2016

Hvidbælter

Kata
Guld:          ANDREA LAUGESEN
Sølv:          OLIVIA LOMHOLT
Bronze:      ATLAS LUMHOLTZ
   Bronze:      MIKKEL SLEIMANN

Blå-og gulbælter

Kata
Guld:          MARKUS ROSENBERG
Sølv:          ZANDER LOMHOLT
Bronze:      SARAH GOTTLIEB
   Bronze:      MOLLY LOHSE

Grøn-og brunbælter

Kata
   Guld:          JOSEPHINE CHRISTIANSEN
Sølv:          KAREN BITTERHOFF
   Bronze:      MARIA RIDDER
   Bronze:      LUCAS LOMHOLT

Kumite
Guld:          ANDREA LAUGESEN
Sølv:          MIKKEL SLEIMANN
Bronze:      OLIVIA LOMHOLT
Bronze:      FRIDA BODHOLT

Kumite
Guld:          EMILY BLINKENBERG
Sølv:          MADS SCHWARTZ
   Bronze:      MARCUS ROSENBERG
   Bronze:      LOUIS GADE

Kumite
   Guld:          LUCAS LOMHOLT
Sølv:          JOSEPHINE CHRISTIANSEN
   Bronze:      ALEXANDER DAUGBJERG
Bronze:      KAREN BITTERHOFF

Vandrepokaler: bedste allround præstation 

WAABEN-POKALEN (blå/gul): MARCUS ROSENBERG

STRØBEK-POKALEN (grøn/brun): JOSEPHINE CHRISTIANSEN

Author: Kimi Schwartz

Sempai Kimi Schwartz